Jedna z najważniejszych decyzji w życiu dotyczy wyboru mieszkania. Wiele osób wynajmuje je całe życie, ale co tu kryć – własne mieszkanie zawsze daje większe poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa i spokoju. Mając swój kąt na własność, nie musisz martwić się o przyszłość. Jednak podstawowe pytanie brzmi – wybrać mieszkanie deweloperskie czy z rynku wtórnego? Doradzamy Ci w podjęciu życiowej decyzji.
Mieszkanie deweloperskie – czy warto?
Nowe mieszkania mają oddanych zwolenników – w końcu satysfakcja z bycia pierwszym domownikiem i możliwość aranżacji wnętrza od podstaw to nie lada frajda. Jakie zalety mają mieszkania deweloperskie?
- Możliwość aranżacji – jeśli chcesz urządzić przestrzeń od podstaw, masz duże pole do popisu, według swoich upodobań.
- Niższe koszty utrzymania – mieszkanie jest nowe, na gwarancji, więc przez pierwsze lata możesz cieszyć się niskimi kosztami utrzymania, wynikającymi m.in. z dobrej termoizolacji, a co za tym idzie niskich kosztów ogrzewania.
- Ciekawe sąsiedztwo – nowe osiedla budowane są przy innych osiedlach, które znacznie wyróżniają się oryginalną i nowoczesną budową.
- Nowoczesne otoczenie – wygodne windy, garaże, możliwość wynajęcia własnego miejsca postojowego – mieszkanie deweloperskie daje dużo możliwości.
Oczywiście decydując się na mieszkanie deweloperskie, musisz liczyć się też z jego wadami. Zdarza się, że wybudowanie nowych nieruchomości przeciąga się przez wiele miesięcy.
W dodatku nie wiesz, jak ostatecznie będzie ono wyglądało, a prace wykończeniowe u sąsiadów mogą doprowadzać do szewskiej pasji.
Mieszkanie z rynku wtórnego – zalety i wady
Mieszkanie z rynku wtórnego daje wiele możliwości. Dowiedz się, jakie ma zalety.
- Infrastruktura – w okolicy zazwyczaj znajdują się przydatne obiekty, takie jak np. szkoła, place zabaw, poczty, sklepy. W dodatku komunikacja bywa zdecydowanie bardziej rozwinięta, więc nie musisz obawiać się, że w Twój rejon nie jeżdżą autobusy.
- Niższy koszt zakupu – mieszkania z rynku wtórnego są zazwyczaj od 5-10 proc. tańsze.
- Mieszkanie „od ręki” – nie musisz czekać kilku miesięcy, a nawet lat, aby zamieszkać w nowej nieruchomości. Mieszkanie z rynku wtórnego jest dostępne praktycznie od zaraz. Dla niektórych osób zaoszczędzenie czasu to podstawa.
Mieszkania z rynku wtórnego również mają swoje wady, takie jak:
- ograniczone możliwości aranżacji wnętrza – w szczególności wykończenia,
- problem z ogrzewaniem w starszych budynkach,
- ograniczone miejsca parkingowe,
- nierzadko problematyczne sąsiedztwo.
Wybierając mieszkanie, kieruj się swoimi priorytetami. Przemyśl swoją decyzję dokładnie, ponieważ zazwyczaj jest to wybór na całe życie.