Jakie czekają nas opłaty i podatki przy kupnie nieruchomości? – Podatek od kupna domu i działki

Blog nieruchomości

Podatki od kupna domu i podatek od kupna działki

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości, to powinieneś wiedzieć, że oprócz ustalonej ceny mieszkania lub domu będziesz zobowiązany ponieść także inne koszty związane z transakcją. Dlatego, zanim zaczniesz przeglądać ogłoszenia w wybranej kategorii cenowej, najpierw dowiedz się, jakie jeszcze opłaty i podatki będą dla ciebie obowiązkowe.

Podatek VAT

Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego bezpośrednio od dewelopera, wiąże się z wymogiem opłacenia podatku VAT. Stawka zależna jest od powierzchni lokalu:

  • 8% w przypadku mieszkania do 150 m2 lub domu jednorodzinnego do 300 m2,
  • 23% w przypadku mieszkania powyżej 150 m2 lub domu jednorodzinnego ponad 300 m2.

Jeśli nieruchomość jest nabywana przez przedsiębiorcę na potrzeby jego działalności, może on odliczyć podatek. Stawka VAT nie dotyczy mieszkań nabywanych z rynku wtórnego. Tutaj jednak także obowiązuje podatek.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Przy zakupie używanego mieszkania trzeba uwzględnić kwotę wielkości 2% od czynności cywilnoprawnych (PCC). Oblicza się ją na podstawie ceny zakupu mieszkania, która została określona w akcie notarialnym. Zazwyczaj podatek jest pobierany przez notariusza przy podpisywaniu aktu notarialnego zakupu mieszkania, a następnie wpłacany do właściwego urzędu skarbowego, który zweryfikuje prawdziwość przekazanych informacji. Podatku nie trzeba płacić w przypadku zakupu mieszkania komunalnego lub spółdzielczego  własnościowego prawa do nieruchomości od spółdzielni, a także w sytuacji, gdy nabywca jest płatnikiem VAT. PCC jest obowiązkowy także przy zakupie mieszkania na kredyt. Wynosi on wtedy 19 zł lub 0,1% w zależności od formy kredytowania. Deklarację o zakupie kredytowanym należy złożyć w urzędzie skarbowym do 14 dni od momentu zawarcia umowy.

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Istotną informacją dla osób, które inwestują w nieruchomości z zamiarem ich sprzedaży, jest to, że zbywca zobowiązany jest do opłacenia podatku dochodowego. Dzieje się tak w przypadku, gdy sprzedał on nieruchomość przed upływem 5 lat od końca roku, w którym dokonano transakcji zakupu. Stawka podatku dochodowego wynosi 19%. Z podatku są zwolnione osoby, które w ciągu 3 lat od końca roku kalendarzowego sprzedały nieruchomość, a wydane środki ze sprzedaży przeznaczyły na własne cele mieszkaniowe. Może to być zakup nieruchomości, przebudowa lokalu, remont itd.

Co oferuje skup nieruchomości?

Skupy nieruchomości cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Są to firmy, dzięki którym można bardzo szybko i w dobrej cenie sprzedać

Gdzie szukać ofert domów na sprzedaż?

Rynek nieruchomości jest obecnie nasycony dużą ilością ofert mieszkań i domów na sprzedaż. Podobno od przybytku głowa nie boli, ale…zbyt duży wybór

Reset password

Wpisz swój adres e-mail, a wyślemy Ci link do zmiany hasła.

Zacznij korzystać ze swojego konta

zapisać swoje ulubione domy i nie tylko

Zarejestruj się, używając emaila

Zacznij korzystać ze swojego konta

zapisać swoje ulubione domy i nie tylko

Klikając przycisk «ZAPISZ SIĘ» zgadzasz się na Warunki korzystania i Polityka prywatności
Powered by Estatik